13 Haziran 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

Ardino, Üçüncü Ulusal Türk Folklor Festivali için yoğun hazırlıklar içinde

[09 Haziran 2011]

16-17 Temmuz Ardino’da yapılacak olan Üçüncü Ulusal Türk Folklor Festivalini Organize Komitesi Sekreteri Leman Koçeva, 8 Haziran’a kadar ülkeden 10 folklor ekibinden 200’den fazla amatör folklorcunun büyük kültür etkinliğine katılmak için başvurduklarını bildirdi.

O, “Anlaşma Dili Müzik” başlığı altında geçecek festivale Momçilgrat, Cebel, Krumovgrat, Borino, Devin, Haskovo ilinden Dolno Botevo köyü, Razgrat ilinden Veselina köyünden folklor gruplarının festivale katılacaklarını söyledi. Sayın Koçeva, “İkinci Hemşeriler Görüşmesi’nin yanı sıra düzenlenecek festivale yoğun hazırlıklar yapılıyor. İki etkinliğin sürdüğü sırada kasabanın 600-700 fazla misafir tarafından ziyaret edilmesini bekliyoruz” dedi.

Üçüncü Ulusal Türk Folklor Festivalini Ardino Belediyesi ve bu yıl 90. yıldönümünü kutlayan “Rodopska iskra 1921” Halk Toplum Merkezi düzenliyor. Ulusal etkinlik Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat’ın himayesi altında gerçekleştirecek, Kültür Bakanlığı ve “Hoşgörü” Derneği tarafından destekleniliyor. Festival 14 yıllık aradan sonra yeniden yapılacak. Ulusal Türk Folklor Festivali ilk defa 1995 yılında Haskovo İlinin Stambolovo Belediyesinde, ikinci ise 1997 yılında Razgrat’ta düzenlenmiştir. Folklor etkinliği Ardino merkezine kurulacak açık sahnede yapılacak. Festival yarışma niteliğine sahip değil. Festivalde folklor toplulukların yer alması için 50’den fazla Belediyelere davetiye gönderilmiştir.
Ardino Belediyesi festival için Türkiye’den kardeş Bursa- Nilüfer ve İstanbul- Kartal ve de Yunanistan’dan Vissa ve Orestiyada Belediyeleri’nden temsilcilerin gelmesini bekliyor.

Festivale katılmak için başvurular 30 Haziran’a kadar yapılabilir.

Festival için mali araçlar, DSK Bankasının Ardino Şubesi, “Rodopsk İskra 1921” Halk Toplum Merkezi, IBAN BG 69STSA93000003738877 banka hesabıyla toplanılıyor.

Güner Şükrü

Ziyaretci sayısı: 2631

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design