22 Mayıs 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

“Ömer Lütfi” Derneği Kırcaalilerin Kurban Bayramını muhteşem konserle kutladı

[05 Kasım 2011]

Dün akşam Kültür Evini tıklım tıklım dolduran yüzlerce Kırcaalili, “Ömer Lütfi” Kültür Derneğinin sunduğu geleneksel Kurban Bayramı konseriyle coştular.

“Ömer Lütfi” Derneği ve Kırcaali Belediyesi tarafından düzenlenen konser, “Kırcı” şirketinin sahibi Kadir Kırcı’nın maddi desteğiyle seyircilere ücretsiz gerçekleştirildi. Türklerin yanı sıra seyircilerin arasında bulunan birçok Bulgar da muhteşem Türk folkloruna karşı duyduğu hayranlığı gözlerden kaçmadı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Yardımcısı Elisaveta Kehayova, T.C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen, Kırcaali Kamu Denetçisi Akif Akif, Yerel Meclis Kurulu Başkanı Niyazi Şakir de Bayram konserini izlemeye geldiler.

Kırcaali Türk Halk Oyunları Topluluğu ve “Kadriye Latifova” Çocuk Folklor Grubu profesyonelce sahneledikleri sevilen halk oyunlarıyla seyircilerin gönlünü bir kere daha fethettiler.

“Ömer Lütfi” Kültür Derneği, özel olarak Kurban Bayramı konseri için hazırladığı iki yeni halk oyununu tanıttı.
Konserin başında Yüksel Esen’in sanat yönetmenliğini yaptığı Kırcaali Türk Halk Oyunları Topluluğu ilk defa Zeybek dansını sahnelediler. Sebahat Ahmet’in sanat yönetmenliğini yaptığı “Kadriye Latifova” Çocuk Folklor Grubu da yeni bir Rumeli halk oyunu ve “Sürpriz” Bale Formasyonu yeni bir modern dans gösterdiler.
Derneğin küçük solistleri Emre Ahmet, Mert Hüseyin, Duygu Ali yeniden sevenleriyle buluştular. Mert Hüseyin okuduğu ritmik şarkılarıyla seyircilere keyifli dakikalar yaşattı.
Popçu Emre, okuduğu her tarzda parçalarla seyircilere kah coşturdu, kah duygulu anlar yaşattı. Son bir yılda yıldızı parlayan Duygu Ali söylediği Rumeli türküleriyle geleceğin sanatçısı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.
Dernek çatısı altında yetişen Behiye Ahmet ve piyano arkasındaki Bayram Bayram çok başarılı bir düet yaparak, duygusal pop parça okudular. Daha sonra Behiye Ahmet söylediği neşeli türkülerle hayranlarının yüreklerini hoplattı.

“Ömer Lütfi” Kültür Derneğinin Bayram konserinde en son orkestrasıyla beraber Kırcaali Buket Derneğinin Otantik Rumeli Türküleri Koro Topluluğu sahne aldı. Buket Derneği, Kırcaalileri Kurban Bayramı dolayısıyla üç türküyle selamladı.

“Ömer Lütfi” Derneğine Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Vali İvanka Tauşanova, Kırcaali Kamu Denetçisi Akif Emin ve BSP Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı Milko Bagdasarov tarafından gönderilen Müslümanların Kurban Bayramını kutladıkları tebrik mesajları okundu.
Konserin sonunda Başkonsolos Ramis Şen, Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, vali İvanka Tauşanova, Milko Bagdasarov, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği, Ardino “Rodopska iskra” Halk Toplum Merkezi, Kırcaali “Sokol” Şirketi, “Dekorstil 2008” Şirketi sahibi Gürsel Hüseyin tarafından çiçekler sunuldu.

Ziyaretci sayısı: 2877

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design