22 Mayıs 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

Kırcaali’de binlerce Müslüman, Kurban Bayramını karşıladılar

[06 Kasım 2011]

Bu sabah yüzlerce Müslüman Kırcaali merkez camide mübarek Kurban Bayramını karşıladılar. Her bayramda olduğu gibi, camiye sığmayan yüzlerce Müslüman da sisli ve soğuk havada bayram namazını cami avlusunda idrak etmek zorunda kaldılar. Bu durum bir kez daha Kırcaali’de ikinci büyük camiye ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne serdi.

Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet verdiği vaizlerde Kurban Bayramının tarihini ve faziletlerini anlattı. İbrahim Aleyhisselamın Allah’ın emriyle oğlu İsmail’i kurban edeceği sırada, bir meleğin Allah tarafından gönderilen kurbanlık bir koçu getirdiğini belirtti. Şabanali Hoca müminlere, “Cenabı Allah hepimize Hz. İbrahim’in ve oğlu İsmail’in ona teslimiyetini nasip etsin! Bu hadise bir defa daha gösteriyor ki, Allah’ın emirlerinin dışına çıkamayız!” diye seslendi. Şabanali Ahmet camiden Kırcaalilerin Kurban Bayramını kutladı.

Caminin imamları bayram namazı kılınışının usulünü hatırlattıktan sonra Başmüftülük tarafından ilan edilen tam saat 7.46’da müminler namaza saf tuttular. Aralarında oldukça gençlerin bulunması hoş bir olaydı.
Namaz sonrasında Müslümanlar, birbirleriyle kardeşçe kucaklaşıp, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperek, Kurban Bayramını kutladılar, güzel dileklerde bulundular. Tebrik etme adetinden yararlanıp, şeker ve para toplamak için yüzlerce çocuk, cami kapısının yanında müminlerin çıkmasını beklediler. Namazı dışarıda kılanlar da bayramlaşmak için Müslüman kardeşlerinin camiden çıkmalarını beklediler. Kapı yanında duran iki kişi ise, camiye yapılan para bağışlarını toplamak için görevlendirilmişlerdi.
Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’in de camiden çıkmasını gören çocuklar bayramını kutlamak için etrafına üşüştüler ve yaptıkları tezahüratlar ona duydukları gerçek sevgi ve saygıyı gösterdi.
Çocuklardan zor kopan Başkan, Kırcaali Habere şunları paylaştı: “Tüm Kırcaalili ve Müslüman Türk kardeşlerimizin Kurban Bayramını Belediye Başkanı olarak ve Belediye yönetimi adına kutlamak istiyorum. Her dini bayram bizim için çok önemlidir, çünkü bayramlarda biz kendimizi insan olarak tanıtabiliyoruz. Bayramlarda birbirimize ve diğer insanlara, kardeşlerimize karşı insanlığımızı göstermek için bir fırsat buluyoruz. Kurban Bayramının çok özel bir tarafı vardır ki, kurban kesme imkanı olmayan kardeşlerimize karşı paylaşımda bulunmanın insanlığımızı gösterme fırsatı olduğuna inanıyorum. Bu anlamda Kurban Bayramı Kırcaali’de yaşanılan en güzel bayramlardan biridir. Çünkü biz o zaman hem Türk ve Müslüman kardeşlerimize karşı, hem de Bulgar ve Hıristiyan kardeşlerimize karşı paylaşım yaparak bir kez daha Kırcaali’nin bir hoşgörü başkenti olarak kurulmasının temeline bir tuğla daha koyduğumuza inanıyorum. Herkesin bayramı mübarek olsun!”

Arkasından Şabanali Ahmet de, “Daha önce de belirttiğimiz gibi Kurban Bayramı Allah’a yaklaşmanın bir yolu ifadesi olarak algılanmıştır. İslam dininde iki büyük bayramdan biridir. Aynı zamanda hac ibadetinin bu dönemde yapılmasıyla ayrı bir önem kazanır. Bu çerçevede Kurban Bayramının bütün İslam alemine, Bulgaristan Müslümanlarına hayırlı olmasını, bereket getirmesini, hayatlarında daha güzel günlere çığır açmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyoruz. İnsanların birbirlerine yakınlaşmaları, ikramda bulunmaları, büyüklerin ve akrabaların ziyaret edilmeleri, küçüklere gösterilen sevgi ve bu çerçevede paylaşım konusunun artması bayramlarla daha bir yoğun oluyor. Bunlar hep dinimizin ve geleneğimizin yaşatmamız gereken konularıdır ve bu çerçevede de biz, inşallah bunları ayakta tutmaya çalışıyoruz” diye paylaştı.

Bayran namazından sonra Müslümanlar hazırladıkları hayvanları kurban etmek suretiyle evlerine koştular.
Aynı şekilde bu sabah Kırcaali bölgesinde bulunan 230 civarında camide Müslümanlar Kurban Bayramını karşılama sevincini yaşadılar.

Ziyaretci sayısı: 2848

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design