22 Mayıs 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

Kırcaali Türk Folklor Ekibi, 20. kuruluş yıldönümü kutlamalarına hazırlanıyor

[10 Ekim 2012]

Ömer Lütfi Kültür Derneği çatısı altında faaliyet yürüten Kırcaali Türk Folklor Ekibinin 20. kuruluş yıldönümü kutlamalarına hazırlanıyor. Folklor Ekibi, 1 Ekim 1992 yılında Süleyman Rahim ve Nazmiye Hüsrev yönetmenliği altında kuruldu. 20 yıldır faaliyet gösteren ekip Bulgaristan’da Türk kültürünün yaşatılması ve gelişimine büyük katkısı sağlıyor.

Konu ile ilgili Ömer Lütfi Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, “Kırcaali Folkor Ekibinin 20. jübilesini 23 Ekim 2012 tarihinde saat 18.00’den itibaren Kırcaali Kültür Evinde sunacağımız büyük bir konserle kutlayacağız. Bunun için çok özel bir program hazırlıyoruz. Bizim derneğimizde solist olarak yetişmiş ve bugün çeşitli alanlarda bir yerlere gelmiş kişiler bu konserde türkü söylemeleri için davet edeceğiz. Konserin başka bir özelliği olarak da konser sırasında sahnenin bir yerinde ekibin arşivinde bulunan fotoğrafları slideshow şeklinde göstereceğiz. Böylece seyircilerimiz folklor ekibinin katıldığı çeşitli etkinliklerden kareler görme imkanı bulacaklar” diye açıkladı.

Konsere önemli konuklar bekleniyor. Davet edilenler arasında Ömer Lütfi Derneğinin işbirliği içerisinde bulundukları Yunanistan ve Türkiye’den dernek temsilcileri, T.C. Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, T. C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Kırcaali İlinde Belediye Başkanları olacak.

Bu konsere hazırlıkların yanı sıra Ömer Lütfi Derneğine bağlı Türk folklor ekipleri il çapında düzenlenen sonbahar şenliklerine de katılacak. 5 Ekim 2012 tarihinde cuma günü saat 14.00’de Krumovgrad (Koşukavak) kenti merkezinde düzenlenecek olan panayır çerçevesinde Kırcaali Türk Folklor Ekibi konser verecek. Ertesi günü cumartesi saat 12.00’de Kırcaali’nin Perperek köyü bayramında folklor ekibi halkoyunları gösterisi sunacak, canlı orkestra eşliğinde solistler türkü ve şarkı söyleyecek. 13 Ekim 2012 tarihinde yapılacak geleneksel Cebel (Şeyh Cuma) Panayırında yine Kırcaali Folklor Ekibi sahnede yer alacak.

Müzekki Ahmet, Kırcaali Haber gazetesine Türk Folklor Ekibinin 20 yıllık tarihinde elde ettiği başarıları şöyle değerlendirdi: “İlk önce ekibin Türk kültürünü yaşatması bence büyük başarıdır. Ayrıca yaklaşık 60 uluslararası festivale katılımı da büyük başarı sayılır. Çünkü yılda en az üç kez uluslararası festivale katılmakla biz Bulgaristan’da Türklerin olduğunu, geleneklerini, göreneklerini, folklorunu yaşattıklarını dünyaya göstermiş oluyoruz. Festivallerin çoğu yarışma niteliğinde olmasa da iki yıldır biz Tekirdağ Kiraz Festivalinde en iyi temsil sunan folklor ekibi olarak jürinin özel ödülünü aldık. Makedonya’da düzenlenen bir festivalde yine Balkanlar’da en iyi Makedonya dışında Türk folklor ekibi ödülünü kazandık. Böylece çok başarılı bir şekilde Bulgaristan’ı ve Bulgaristan Türklerini temsil ediyoruz.

Bunun için de aynı festivallere her yıl davet ediliyoruz. Bazen aldığımız davetleri gerçekleştirme imkanlarımız olmuyor ve öyle durumlarda bölgemizden başka Türk folklor ekiplerini gönderiyoruz. Ekibimiz aynı zamanda Kırcaali’de düzenlenen Balkan Türk Folklor Festivalinde geniş ölçüde yer alıyor. Gösterilerin yanı sıra, konuk ekiplere rehberlik yapılması hususunda da yardımcı oluyor. Bu arada Kırcaali Foklor Ekibinde bu 20 yıl içerisinde 15-25 yaş grupları arasında belki de yaklaşık 2-3 000 genç yetişmiştir. 15 yaşından küçük olanlar da başka iki çocuk grubunda yer alıyorlar. Üniversitede okuma çağına gelenlerden bazıları ekipten ayrılıyorlar, onların yerine çocuk folklor ekibinden elemanlar büyüklerin ekibine geçiş yapıyor. Bu yıl kısmetse Kırcaali Folklor Ekibine böyle 10 çocuk kazandıracağız.

Özellikle belirtmek isterim ki Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Ömer Lütfi Kültür Derneğinin temelini oluşturan bir ekip. Bilindiği üzere 1992 yılında daha dernek kurulu değildi, o sırada Kırcaali Folklor Ekibi olarak biz, İstikbal Vakfı ve Kırcaali Obedinenie Toplum Merkezine bağlı olarak faaliyet sürdürdük. Ömer Lütfi Derneği1993 yılında bu ekip sayesinde kuruldu ve faaliyetlerimiz orada devam etti. Bundan dolayı da biz Kırcaali Türk Folklor Ekibinin kuruluşuna, derneğinin kuruluşundan daha büyük önem veriyoruz”.

Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2710

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design