22 Mayıs 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

Kadriye Latifova Sahnesi, Kurban Bayramına özel konser sunacak

[12 Ekim 2012]

Kırcaali Dimitır Dimov Drama ve Kukla Tiyatrosunun çatısı altında Türkçe tiyatro yapan Kadriye Latifova Sahnesi bir aydan beri gelecek Kurban Bayramına özel bir müzikli danslı temsil sunmaya hazırlanıyor. Sahne koordinatörü Gülşen Rasim, “Balkanların Ritmi” başlığı altında gerçekleşecek olan temsilin bayrama özel olduğu için daha çok Türkçe şarkılar ve uygun danslar içerdiğini açıkladı. Program pazartesi gününe denk gelen 22 Ekim 2012 tarihinde saat 19.00’dan itibaren tiyatro salonunda seyircilere sunulacak. Sayın Rasim, “Maalesef, günümüzün getirdiği koşullara uymak zorundayız ve bu bayram temsilini halka armağan edemiyoruz ama 5 leva ücretinde biletle herkes bu programı izleyebilecek. Müziksel temsil için biletler aynı akşam da tiyatronun girişinde kasadan alınabilir” diye paylaştı.

“Balkanların Ritmi” temsiliyle müzik severler tiyatronun solistleri Yakup Yakup, Sevgül Kardamova, Orhan Tahir, Ayhan Işık ve Dinko Kovaçev ile buluşacaklar. Türkü ve şarkıların düzenlemesi Yakup, Ayhan ve Dinko’ya aittir. Temsilin müzik ortamı Yıldıray Apturrahman’ın çalışmasıdır. Dansların koreografisini Veselina Todorova yapıyor.

Gılıb Boçukov tarafından yönetilen temsilde Gülşen Rasim yönetmen yardımcılığı yapıyor.
Konser programında sanat, modern, pop, arabesk, yani her tarzdan popüler Türkçe şarkılardan başka, adından da anlaşıldığı gibi Balkan ülkelerine ait ritimlere yer verilmiştir.

“Balkanların Ritmi” temsilinin Kırcaali’de prömiyerinden sonra Kurban Bayramı arifesinde halka sunulması üzere Haskovo, Stambolovo, Momçilgrad (Mestanlı) ve Ardino (Eğridere) gibi belediyelerden davet geldiği anlaşıldı.

Gülşen Rasim bu sebepten dolayı, “Eski Kadriye Latifova Tiyatrosunun Dimitır Dimov Tiyatrosu ile birleştirilmesinden önce daima bayram konseri yapıyorduk. Şimdi yılların eskitemediği şarkıların yeniden düzenlenmesiyle bayrama özel bir konser sunmakla bunu tekrar gündeme getiriyoruz. Bundan dolayı hepimiz çok mutluyuz, arkadaşların hepsi büyük sevinçle çalışıyorlar. Cumartesi, pazar demeden aralıksız çalışmalar sürdürüyoruz. Ayrıca bayram günlerinde halka daha yakın olmak için bölgede küçük turneler yapmayı düşünüyoruz” diye sözlerine ekledi.

Geçen Ramazan Bayramında Kadriye Latifova Sahnesi, Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Selim Gürata’nın Kırcaali’de sahneye koyduğu Son Mutluluk Kumpanyası isimli müzikli komedi oyununu bölge halkına armağan etmişti.

Şu anda Kadriye Latifova Sahnesi toplam 23 kişilik ekiple faaliyet sürdürüyor. Sahnenin Koordinatörü Gülşen Rasim reji asistanlığı da yapıyor. Ekipte aynı zamanda solistlik de yapan 11 oyuncu, 8 baleci ve 3 kişi de teknik eleman bulunuyorlar.

Tiyatro grubu, gerek “Balkanların Ritmi” temsilini, gerekse “Son Mutluluk Kumpanyası” oyununu ve daha önce Kırcaalilere sunduğu “Zaydi Zaydi Yasno Slıntse” (Bat, Ayan Güneşim, Bat) müziksel temsili yurt içinde çeşitli yerlerde oynamaya devam edecek.
En son tiyatro grubunun Ağustos ayında Tekirdağ Belediyesinin daveti üzere orada “Son Mutluluk Kumpanyası” komedi oyununu iki kere oynadığı belli oldu.

Kadriye Latifova Sahnesinin 2013 yılı için çalışma planına göre yeni yıldan itibaren çağdaş bir Türk drama oyununun sahneye koyulmasına yönelik çalışmalara başlanacak.

Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2519

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design