22 Temmuz 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

Cebel’de geleneksel Sonbahar Şenlikleri yapıldı

[15 Ekim 2012]

Küçük şirin Rodop kenti Cebel’de (Şeyh Cuma) üç gün bol bol eğlence vardı, ziyafetler çekildi. Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer’in himayesi altında 12-14 Ekim tarihlerinde geleneksel Sonbahar Şenlikleri düzenlendi. Bununla Belediye sakinleri tarım sezonunun sona ermesini kutladılar.

Resmi açılış 19 Mayıs meydanında yapıldı. İlk başta sahneye Cebel Toplum Merkezi ile Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneğine bağlı folklor grupları çıktı, her biri otantik halkoyunları gösterisi sundu.

Yaşlısına da, gencine de eğlence eksik değildi. Izgara başlarındaki usta aşçılar, ünlü Cebel köfte ve kebapçelerinden yemek isteyenlerin oluşturduğu uzun kuyruklara hizmet etmeye zor yetişiyorlardı. En küçükler için de salıncak, pamuk şekeri ile elma şekeri vardı.

Sonbahar Şenlikleri Cebel kentinde gelenek haline gelmiştir. Etkinliklere yakından ve uzaktan misafirler de geliyor. Bu defa da bu vesileyle kenti ziyaret edenlerin sayısı bir hayli çoktu. Şenliklere bölge halkından başka, yurt dışından bile gelenler vardı.

Ziyaretci sayısı: 3120

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design