22 Temmuz 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

'Rodop Bülbülü' Kadriye Latifova Sofya'da anıldı

[17 Ekim 2012]

Bulgaristan’ın ünlü halk sanatçısı Kadriye Latifova ölümünün 50. yıldönümünde Sofya’da anıldı. Programa katılanlar Latifova’nın unutulmaz türküleri eşliğinde hatıralarını anlattı.

Görev icabı Fransa’da bulunan Kadriye Latifova’nın oğlu Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, program için büyük bir buket ve mesaj yolladı. Mesajında annesinin yeteneğine karşı gösterilen ilgiden dolayı teşekkür eden bakan, annesinin insanların gönüllerine ilham vermeye devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Rodop Bülbülü olarak anılan Latifova ile anısını paylaşan eski gazetecilerden İsmail Cambazov, diktatör Todor Jivkov’un Kırcali'de katıldığı bir parti komitesi organizasyonu sırasında Latifova'nın da yer aldığı tiyatro grubunun sahneye çıkmasını istediğini belirtti ve program sonuna kadar başka hiçbir gruba sıra gelmediğini ifade etti.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz ise Kadriye Latifova’yı dinlemek isteyen annesinin ısrarı üzerine babasının radyo satın aldığını anlattı.

Kırcali Belediye Başkanı Hasan Aziz ise Rodop Bülbülü Latifova'nın albümlerini yeniden piyasaya çıkarmak isteyenlere destek olabileceklerini söyledi.

Zeki Müren’in de takdirini alan Latifova, hayatı boyunca 500’e yakın halk türküsü seslendirdi. Latifova'nın sesinden 200’e yakın türkü Sofya Türk Radyosu'nda kayıtlı bulunuyor. 1962'de henüz 34 yaşında iken bir trafik kazasında hayatını kaybeden Latifova, ölümünden sonra 'Kiril ve Metodiy' devlet nişanına layık görüldü.

Ziyaretci sayısı: 3069

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design