22 Temmuz 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

Kırcaali Türk Folklor Ekibi, 20. kuruluş yıldönümünü büyük bir konserle kutladı

[25 Ekim 2012]

Dün akşam Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nin 20. kuruluş yıldönümü ve mübarek Kurban Bayramı münasebetiyle Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği büyük bir konser sundu. Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen konserde her bayram olduğu gibi salon tıklım tıklım doldu. Tüm Kırcaali bölgesinden yediden yetmişe kadar Türk folklorunu seven herkes buradaydı.

Yüksel Esen’in genel yönetmenliği ve Sebahat Ahmet’in yönetmenliği altında faaliyet sürdüren derneğe bağlı folklor ekipleri ve solistler Türk halk oyunları, Rumeli türküleri, arabesk, pop müziği ve modern danslardan oluşan zengin bir program gerçekleştirdi. Seyirciler tarafından durmadan alkışlanan grup ve şarkıcılar bir kez daha gönülleri fethetti. Konuk sanatçılar olarak konsere katılan Nazar ve Nino ikilisi programa renk kattılar.

Konserde Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet resmi konuk olarak hazır bulundular.

Başkan Hasan Azis, Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nin 20. kuruluş yıldönümünü kutladı ve Belediye yönetimi adına dernek yönetimine sunulan tebrik mektubunu okudu.

Tebriknamede, ekibin sayısız seyircilerine hediye ettiği büyük sevgi ve özveriyle meydana getirdikleri yaratıcılık ve güzellik için sonsuz teşekkürler ve şükranlar sunuluyor. Ayrıca tebrikte, “20 yıl içinde aktif yaratıcılık faaliyeti ve sayısız konser gösterileriyle hakkıyla yerel kültür sahnesinde değişmez yerini aldı, ulusal ve uluslararası düzeydeki festivallerde ödüller kazandı. Bu zaman içerisinde hem Kırcaali, Rodopları ve Bulgaristan’ı en iyi şekilde temsil ettiğinize inanıyoruz ve daha üstün başarılar diliyoruz. Gelecek Kurban Bayramınızı kutlamaktan son derece mutluyum” deniliyor. Sayın Azis, tebrik mektubu ile birlikte Yüksel Esen’e bir de Belediye yönetimi tarafından Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nin başarılı faaliyeti için özel bir teşekkür plaketi sundu. Sayın Esen, “İnşallah, Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nin 500.kuruluş yıldönümünde de genel yönetmeni ben olurum, Hasan Azis de Kırcaali Belediye Başkanı olur” diye şaka yaparak, teşekkür etti. Başkan Azis, tüm Kırcaali halkının bayramını kutlayarak sahneden ayrıldı.

Konser, Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nin sunduğu Çiftetelli dansıyla başladı. Ardından sahneye çıkan yıldızı parlayan küçük solist Duygu Ali ve Mert Hüseyin türkü söylediler.

Daha sonra tekrar Kırcaali Folklor Ekibi, Rumeli halkoyunları sundu. Program konserin sunucusu Yüksel Esen’in “Bizim geleceğimiz” diye tanıttığı Kadriye Latifova Çocuk Folklor Ekibi’nin Rumeli halkoyunu ile devam etti.

Emre Ahmet bu defa da büyük hayranı olduğu ünlü Türk sanatçısı İsmail YK’nın yeni hit şarkılarından söyledi ve onun peşinden gittiğini ispatladı. Emre’nin söylediği gerek slow, gerekse ritimli türkü ve şarkılar seyircilere keyifli anlar yaşattı. Sırada Sürpriz Modern Dans Grubu’nun gösterisi vardı. Genç kızların dansı büyük beğeniyle izlendi.

Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nin 20.kuruluş yıldönümünü ve Kırcaali Müslümanlarının bayramını kutlayan Nazar ve Nino ikilisi seyircilerin gönlünü kazandı. Nazar’ın (Dimitır) Bulgar, Nino’nun ise Gürcü olmasına rağmen Türkçe şarkılar söylediler.

Nino, “Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nin 20.kuruluş yıldönümünü kutlama ve aynı zamanda Müslümanların kutsal Kurban Bayramı konserinde bulunmaktan büyük şeref duyuyoruz. Bizim için bu bir hayaldi. Onun için çok mutluyuz. Bizi sıcak karşılamanızdan dolayı teşekkür ederiz” diyerek ekibin ve Kırcaalilerin bayramını kutladı.

Ömer Lütfi Derneği’nde yetişen şuanda ise Kadriye Latifova Sahnesi’nde oyuncu ve solist olan Müjgan Selim, söylediği türkülerle konsere konuk oldu. Müjgan, dernekte kendisini şarkıcı olarak yetiştiren hocaları ve orkestra karşısında saygıyla eğilerek minnettar olduğunu ifade etti. Sanatçı, Ömer Lütfi Derneği Müdürü Müzekki Ahmet’e de teşekkür etmeyi unutmadı.

Ardından sahne alan genç solist Behiye Ahmet de güzel sesini bir kez daha gözler önüne serdi. Kırcaali Türk Folklor Ekibi’nde yer alan gençlerin sunduğu Zeybek dansı ise seyircileri büyüledi.

Ömer Lütfi Derneği’ne dün akşam Belediye Başkanı, Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Bulgar Sosyalist Partisi Kırcaali İl Teşkilatı, Kırcaali Dekorstil Şirketi ve Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanı Sebihan Mehmet tarafından çiçek sunuldu.

Program sonunda konserde yer alan çocuk ve gençler hep birlikte sahneye çıkarak “Hayat Bayram Olsa” şarkısını söylediler. Program, dernek yönetiminin tüm Kırcaalilerin ve bölge halkının Kurban Bayramını kutlamasıyla sona erdi.

Konser sonrası Sayın Şener Cebeci Kırcaali Haber’e, “Bu akşamki konser gayet güzeldi. Onu izlemekten çok mutlu oldum. Kırcaali Türk Folklor Ekibi’ne nice 20 yıllar diliyorum. Bu vesileyle tüm Kırcaalili soydaşlarımın Kurban Bayramını kutluyorum” diye paylaştı.

Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 4288

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design