22 Temmuz 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

Kırcaali’de 1. Uluslararası Balkan Türk Şairleri Buluşması düzenleniyor

[09 Kasım 2012]

15 Kasım 2012 tarihinde Kırcaali’de 1. Uluslararası Balkan Türk Şairleri Buluşması düzenlenecek. Etkinlik Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği tarafından Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu ve Edirne Valiliği’nin himayesi ve desteğiyle organize ediliyor.

Şiir şöleni Balkanlardaki altı ülkeden 15 şairi bir araya getirecek. Bu şairler Türkiye’den Firdevs Büyükateş, İrfan Özcan, İsa Cebeci, Metin Barbaros, Mustafa Hatipler, Yunanistan’dan Şefaat Ahmet, Makedonya’dan Sezen Seyfullah, Kosova’dan Canan Özer, Gagavuzyeri’den Güllü Karanfil ve Bulgaristan’dan Sabri Alagöz, Hasan Süleyman, Bayram Kuşku, Durhan Ali, Habibe Ahmedova ve Resmiye Mümün’dür.

Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneğinden alınan bilgiye göre program 15 Kasım’da saat 16.00-17.00 arasında yurt dışından gelen şairlerin Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesini ziyaret etmeleriyle başlayacak. Usta kalemler oradaki imam hatip öğrencileriyle sohbet edecekler, onlara şiir okuyup kitap hediye edecekler. Saat 18.00’de Kırcaali Belediye Kültür Merkezinde sunuculuğunu Elif Baysal’ın yapacağı şiir sunumu başlayacak. Şölene katılan tüm şairler Türkçe şiirlerini seslendirecekler. Ayrıca aynı akşam etkinlikte bulunan herkese bu şairlerin şiirleri ve otobiyografisinin yer aldığı bir kitap dağıtılacak.

Şiir sunumundan sonra da Ömer Lütfi Kültür Derneği Kırcaali Türk Folklor Ekibi ve Buket Derneği Türk Halk Müziği Topluluğunun katılımıyla konuklar mini bir konserle selamlanacak.

Etkinliğe çok değerli misafirlerin katılması bekleniyor. 1. Uluslararası Balkan Türk Şairleri Buluşmasında, Edirne Valisi Hasan Duruer başkanlığında yaklaşık 25 kişilik bir heyet hazır bulunacak. Ayrıca T. C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci ve Burgaz Başkonsolosu Cem Ulusoy resmi konuk olacaklar. Kırcaali İlinden tüm belediye başkanları, meclis üyeleri, şairler ve vatandaşlar davetlidir.

Açılışta Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Edirne Valisi ve Filibe Başkonsolosunun birer selamlama konuşması olacak.

Türk Kültür ve Sanat Derneği yönetimi, Uluslararası Balkan Türk Şairleri Buluşmasını Kırcaali’den sonra diğer Balkan ülkelerinde de organize etmeyi planlıyor. Dernekten, “Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapılan şiir şölenlerinin benzerini düzenlemeyi düşündük. Amacımız Balkanlardaki Türk şairlerimizi bir araya getirip hem tanışıp kaynaşmaları, hem de o güzel eserlerini kendi sesinden halkımıza sunmalarıdır. Ayrıca bu şölen, katılımcı şairlerin ileride çeşitli alanlarda işbirliği yapmalarına sebep olabilir” diye paylaştılar.

Bununla beraber Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği tüm Balkan ülkelerinden ismini duyuran Türk şairlerine yer verileceği bir antoloji kitabı basılmasını planlıyor.

Resmiye MÜMÜN / Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 3046

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design