06 Haziran 2023

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

Edirne Valiliği, Ömer Lütfi Derneği folklor ekibine zeybek oyunu kıyafetleri bağışladı

[14 Mart 2013]

Bugün Edirne Valiliği’nden bir heyet Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği’ni ziyaret ederek, 24 takım zeybek oyunu kıyafeti bağışında bulundu. Heyette yer alan Edirne Valiliği Balkan Danışmanı Fahri Tuna, Özel Kalem Müdürü İbrahim Tarancı ve Özel Kalem Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Bülent Uzerden bağışı Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet’e teslim ettiler. 12 kız ve 12 erkek takım elbisenin yanı sıra derneğe Edirne Valiliği Kültür Yayınları kapsamında basılan Edirne ve Balkan Türküsü dergileri, ünlü ressam ve fotoğraf sanatçısı Tayyip Yılmaz’ın Edirne Resimleri albümü ve N. Çiçek Akçıl’ın Edirne Tekkeleri kitabı da bağışlandı. Dernekte konukları Güney Bulgaristan Türkçe Derneği Başkanı Harun Bekir de karşıladı.

Dernek müdürü ve Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) Başkanı Müzekki Ahmet bağışla ilgili şunları paylaştı: “Çok değerli Edirne Valimizin göreve başlamasının bir ayı geçmeden Balkan Danışmanı olarak Fahri Bey’in göreve tayin edilmesiyle Balkanlar’da kültür, edebiyat, eğitim alanında hızlı bir şekilde işbirliğine başlandı. İlk geçen yıl organizasyonda Edirne Valisi Hasan Duruer, Balkan Danışmanı Fahri Tuna ve Özel Kalem Müdürü başta olmak üzere 1. Uluslararası Balkan Türk Şairleri Buluşması’nı Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği olarak ortak düzenledik. Bunun için ilk önce ben kendilerine başlattıkları bu güzel etkinlikler için teşekkür etmek istiyorum. Daha o zaman kendileri bizlere birkaç şey için söz vermişlerdi. Birinci olarak ortak bir edebiyat dergisinin yayınlanmasıydı. Bugün işte o Balkan Türküsü dergisini elimize almış bulunuyoruz. Bu dergide Balkanlar’da yazar ve şairlerin yapıtları yer alıyor. Derneğimizin adından bu dergiye uzun ömürler diliyorum, Balkan Türkleri için çok büyük yararı olacağına inanıyorum. Yine Sayın Valimiz bize buradaki Türk kültürüne destek amaçlı bir söz daha vermişti. Ömer Lütfi Kültür Derneği ve TÜRKSAD’a bağlı olarak faaliyet sürdüren folklor ekibimizin büyük bir eksiği vardı. Zeybek oyunu için Türk milli halk kıyafetlerimiz yoktu. Vali Bey, bunun için bize en kısa zamanda kıyafet diktirip göndereceğine dair söz vermişti. O da bugün gerçekleşti. Bundan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz ve kendilerine tüm Bulgaristan Türkleri ve gençleri adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Umarız ki, bu yapmış olduğu destek, yani bu milli kostümler on yıllarca sahnede yer alacak ve Türk kültürümüzü tüm Balkanlar’da ve Avrupa’da biz de büyük gururla göstermiş olacağız”.

Edirne Valiliği Balkan Danışmanı Fahri Tuna, “Bugün Bulgaristan’ın kültürümüz açısından en anlamlı, önemli şehri Kırcaali’deyiz. Edirne Valimiz Hasan Duruer Bey’in ve Edirnelilerin selamını getirdik. Az önce Müzekki Bey’in de ifade ettiği gibi daha önceki valilerimiz de elbette Balkanlar’a ve Kırcaali’ye önem veriyorlardı. Hasan Bey, 17 Ağustos 2012 tarihinde göreve başladı. Kendisine iki hedef koyduğunu söylemişti. Birincisi Edirne’nin gününü yarınlara aktarabilmek, diğeri ise Balkanlar. Balkanlar’a Kırcaali’den başlamak kaydıyla bir kültür ve gönül seferberliği başlatmıştı. Ben de bir danışman olarak bunun bir nebze aracılığını, mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum. Sizlerle beraber Balkan Türk Şairler Buluşması’nı Kırcaali’de 15 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirmiştik. Orada Vali Bey’in bir ifadesi bütün Balkanlar’daki Türk yazarları ve şairlerinin ortak bir edebiyat platformu dergisi sözüydü. Çok şükür bunu Balkan Türküsü dergisi olarak gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Aynı şekilde halkoyunları kostümü sorunu da çözülmüş oldu. Sizlerle beraber bu coğrafyada engin ve zengin kültürümüzün hayatta kalması ve yaşatılması için her zaman aranızda olmaya devam edeceğiz. Gönlümüz, sevgimiz ve gayretimiz sizlerle olmaya devam edecek. Sizlere Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği’nin aracılığıyla kısa süre de olsa Edirne’de ev sahipliği yapmıştık. Benzer organizasyonlara devam ederek etkinliklerimiz bundan sonra daha da yakın olsun istiyoruz. Malum Kırcaali zaten Edirne Sancağı’nın eski bir vilayetidir. Bu gönül birlikteliğinin devam etmesini istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle ben sizlere bu güzel ev sahipliğiniz için teşekkür ediyorum” diye ifade etti.

Sayın Tuna, önümüzdeki aydan itibaren Edirne Valiliği olarak her ay bir Balkan ülkesini ziyaret edip, edebiyat ve Türkçe öğretmenlerini, Türkçe yazar ve şairleri, sanatçıları Türkçe eğitim gören gençlerle buluşturmak için hazırlanacak programın detaylarını da görüşmeye geldiklerini açıkladı. Bunun için ev sahipliği yapan başta Müzekki ve Harun Bey olmak üzere Kırcaali’ye teşekkür ettiğini dile getirdi.

Milli kıyafetleri kabul ettikten sonra Müzekki Ahmet, “Edirne Valisi Hasan Duruer’e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bu kostüm desteği, Bulgaristan Türkleri için ve yurt dışında yaşayan tüm Türkler için en önemli destek. Çünkü birinci böyle kostümler Bulgaristan’da bulunmuyor. İkinci bu kostümlerle bizim Türk kültürümüzü, Türklüğümüzü yıllarca sahnede gösterme imkanımız olacak ve böylece her zaman Sayın Valimizi hatırlayacağız” diye vurguladı.

Resmiye MÜMÜN I Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 3412

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design