22 Temmuz 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

Kırcaali’de ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Bayramı kutlandı

[29 Ekim 2013]

Kırcaali Türk ve Kültür Derneği (TÜRKSAD) bir ilke daha imza attı. Dün akşam ilk defa Kırcaali’de derneğin organizasyonuyla Paradise restoranında düzenlenen resepsiyonla 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşunun 90.yıldönümü kutlandı. Resepsiyona 60’ın üzerinde davetli katıldı. Resmi konuklar arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Vali Yardımcıları Nazmi Mümün ve Musa Yusu, Kırcaali İlinden İl ve İlçe Belediye Başkanları, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin il ve gençlik kollarının il ve ilçe teşkilatı başkanları Bahri Ömer, Bayram Bayram ve Kadir Mustafov, Yunanistan’dan Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Rodop Rüzgarı Dergisi Sahibi İbrahim Baltalı hazır bulundular. Davetliler arasında birçok yerel siyasetçi, sivil toplum örgütü başkanları, Türkçe öğretmeni, şair, yazar ve gazeteci vardı.

Ayrıca Türkiye’den katılan konuklar arasında Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfeddin Hacıoğlu, BAL-GÖÇ Tarkya Lüleburgaz Derneği Başkanı Nedim Dönmez, İstanbul Göçmenler Derneği Genel Başkanı Necati Barlas, Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Fahri Vatansever hazır bulundular.

TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet, resepsiyona katılan herkesi dernek yönetimi adına selamladı. Sayın Ahmet, “Bu yıl Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılında ilan ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90.yıldönümünü kutluyoruz. Bizim için Türkiye’deki Türkler kadar, yurt dışında yaşayan Türklerin, soydaşların da o kadar önemli bir bayramı olduğunu söylemek isterim.

Hepinizin bayramını cani gönülden kutluyorum.Bu yıl bu resepsiyona destek sağlayan değerli Filibe Başkonsolosumuza da huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Filibe Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci yaptığı tebrik konuşmasında şunları söyledi: “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90.yıldönümü. 90 yıl insanların hayatında uzun bir süre ama devletlerin hayatında kısa bir süre. İnşallah, nice uzun yıllar cumhuriyetimiz yaşar.90 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda dünyada başka ideolojiler rövanştaydı. Komünizm, faşizm rövanştaydı, başka diktatörlükler vardı. Fakat bugün Atatürk’ün ve onun kurduğu sistemin ne kadar doğru olduğunu hep beraber görüyoruz, çünkü diğer sistemlerin hiç birisi artık yaşamıyor.

Cumhuriyetimiz dim dik hayatta. 90 yıl öncesinden çok daha iyi durumdayız, çok daha sağlıklı durumdayız. Her açıdan, ekonomik, siyasi, toplumsal açıdan iyi durumdayız. Bizler Türkiye dışında yaşayan kardeşlerimizle çok daha yakın görüşüyoruz. İlk defa Kırcaali’de böyle bir organizasyona öncülük eden Sayın Müzekki Ahmet başkanlığındaki Türk Kültür ve Sanat Derneği’ne ve onun değerli üyelerine teşekkür ediyorum. Bu çok anlamlı etkinlik. Bugün çok güzel bir gelenek başladı diye düşünüyorum. İnşallah, bundan sonra her sene Cumguriyet Bayramı’nı kutlarsınız. Kırcaali’de kardeşlerimiz, dostlarımız arasında Cumhuriyet Bayramımızı kutlamamın ayrıca önemli olduğunu düşünüyorum. Onun için çok önemsiyorum bunu. Batı Trakya’dan kardeşlerimizin de bugün aramızda olmasını ayrıca çok anlamlı buluyorum. Dolayısıyla hem Yunanistan’da, hem Bulgaristan’da, hem Türkiye’de aynı dili konuşan, aynı kültürü paylaşan insanlar olarak bugün burada birlikte olmamız çok güzel bir manzara. İnşallah, bu manzara hep devam eder. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. Bu vesileyle ulu Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını da minnetle anıyoruz. Teşekkür ediyoruz! Sağ olun!”.

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren resepsiyon boyunca cumhuriyet marşları çaldı.

Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 3183

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design