13 Haziran 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

Ömer Lütfi Kültür Derneğinde 1 Nisan kutlandı

[01 Nisan 2014]

1 Nisan Şaka Günü vesilesiyle ünlü Kırcalili mizahçı Malin Katsarov’un 80.doğum yıldönümü kutlandı. Etkinlik, Kırcaali Belediyesi, Nikola Vaptsarov Bölge Kütüphanesi ve Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Hitır Petır ve Nasreddin Hoca Mizahçılar Kulübü ile ortaklaşa düzenlendi. Ömer Lütfi Derneği salonunda gerçekleştirilen etkinlik Kırcaali’den pek çok yaratıcıyı ve mizah severi bir araya topladı.

Söz sanatının ustaları okudukları mizahi eserleriyle seyircileri hem güldürdüler, hem düşündürdüler.
Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, etkinliğe gelen herkesi selamlayarak, Katsarov’un 80.doğum gününü kutladı. Birkaç yıldır derneğin bünyesindeki Hitır Petır ve Nasreddin Hoca Mizahçılar Kulübü üyelerini katıldıkları çeşitli ulusal müsabakalarda kazandıkları ödüller ve aktif faaliyetlerinden dolayı tebrik edip teşekkür etti.

Nikola Yonkov Vaptsarov Bölge Kütüphanesi Müdürü İvanko Marinov da Katsarov’un 80.yıldönümünü kutlayarak herkesi Hristo Smirnenski’nin bir şiiriyle selamladı.

Katsarov’a Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis tarafından gönderilen tebrik mesajı okundu, çiçekler sunuldu.

Kırcaali’nin mizah ustalarından Malin Katsarov, hayatın olumsuz yanlarından uzaklaşıp neşeli yanlarını görmeye çalışmamızı tavsiye etti. Zorlukları daha kolay aşmak için hayata gülerek bakmamız gerektiğini düşünüyor.

İlerlemiş yaşına rağmen Katsarov, paylaştığı eserlerle yaratıcı gücünü ortaya koydu. Kendi epigramlarından başka, ünlü Bulgar şairleri Penü Penev ve Hristo Smirnenski’nin şiirlerinden ve Rudyard Kipling’in Eğer şiirini okudu.

Daha sonra program başta Hitır Petır ve Nasreddin Hoca Mizahçılar Kulübü Başkanı Todor Muhtarov olmak üzere Hristo Stançev ,Aleksandır Ştinkov, Mariyan Pırnarov, Angel Raçev, Stoyan Avciev gibi mizah ustaları okudukları eserlerle Katsarov’u ve izleyicileri selamladılar.

Ayrıca genç şaire Nikolina Zgureva birkaç şiirini, yazar Milka Dungova da bir şiir okudular. Daha şair Mariyana Djinceva ve birçok Kırcaalili şair ve yazar Malin Katsarov’un doğum gününü kutlayıp, çiçek sundular.

18 Mart 1934 tarihinde Dupnitsa’nın Ovçartsi köyünde dünyaya gelen Malin Katsarov, jeoloji uzmanıdır. Bu bilim dalına verdiği katkılarından dolayı ödüller almıştır. Mizah ustasının basılmış altı kitabı ve bir piyesinin yanı sıra, birçok yayınlanmamış eserleri de var.

Ziyaretci sayısı: 4413

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design