22 Temmuz 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

“Trakya birleşti, çünkü kadınlar birleşti!”

[09 Mart 2014]

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kırcaali’de kutlandı. Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’nin Trakya bölgelerinde yaşayan Türk kadınlarının dönüşümlü olarak gerçekleştirdikleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bu yıl Kırcaali’de görkemli bir törenle kutlandı. Kutlamaya, Esma Gündoğdu’nun, “Trakya birleşti, çünkü kadınlar birleşti. Batı Trakya, Kuzey ve Doğu Trakya biziz” sözleri damgasını vurdu.

8 Mart Dünya kadınlar Günü kutlamasına Kırcaali’de yer alan “Buket” Kadın Derneği Başkanı Sabiha Mestan ve üyeleri, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu ve üyeleri, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr.Esma Gündoğdu, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve TSM Korosu, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Mehmet Emin ve Y.K. üyesi Serkan Bekir, BAKEŞ Başkanı Galip Galip, Bulgaristan Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Mukaddes Nalbant, Kırcaali milletvekilleri Erdinç Hayrullah ve Mustafa Ahmet, Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Özcan ve üyeleri, Lüleburgaz Balkan Yarımadası Göçmenleri Derneği Başkanı Nedim Dönmez ve dernek üyeleri, Edirne Sınır Ötesi Kültürleri Araştırma Derneği Başkanı Ersin Demir ve dernek üyeleri, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Ahmet ve Elisaveta Kehayova, Ardino, Krumovgrad, Çernoçene, Cebel,Çernooçene, Mestanlı ve Kirkova’dan temsilciler katıldı.

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Esma Gündoğdu, yaptığı konuşmaya Mustafa Kemal’ in “bu dünyada her şey kadınların eseridir” sözleriyle başladı. Gündoğdu, “Bu akşam da kadınların eseridir. Trakya birleşti, çünkü kadınlar birleşti. Batı Trakya, Kuzey ve Doğu Trakya biziz.” Görüşlerine yer verdi.

Gündoğdu konuşmasının ardından Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman’a ve “Buket” Kadın Derneği Başkanı Sabiha Mestan’a Selimiye Camii işlemeli birer tabak takdim etti.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Rodoplar’ın hemen öte tarafından geldikleri ve aynı kültürün insanları olduklarını söyledi. Toraman, “Uzun yıllar birbirimizden kopuk kalmışız. Kadın Günü olduğundan konuşmamı da kadınlara yönelik yapmak istiyorum. 1857 yılında tekstil işçisi kadınların başlatmış olduğu boykotlar ve grevlerle BM’de 1977’de tam 120 yıl sonra Kadınlar Günü ilan edilebilmiştir. Ama, Mustafa Kemal, kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını 1934’te vererek Avrupa’nın önüne geçmiştir. Pek çok ülkede kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmezken Türk kadını seçme ve seçilme hakkını kazanmıştır.

Ne yazık ki, bugün Anavatan’da “çocuk gelinler” varsa, eğer sevdiği erkekle evlenen kıza töre cinayeti uygulanıyorsa, ben bir Balkan insanı ve Mustafa Kemal’in hemşehrisi olarak ancak ve ancak üzülür ve utanırım. Biz Balkan insanı için kadının yeri bir başkadır.” Görüşlerine yer verdi.

Bu arada Sami Toraman da Sabiha Mestan ve Esma Gündoğdu’ya günün anısına birer plaket takdim etti.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, yüzyıldır arzu edilen birlik ve beraberliğin tesis edildiğini ve bundan onur, gurur ve mutluluk duyduklarını söyledi.

Hacıoğlu, “Dünya Kadınlar Günü dönüşümlü olarak her yıl farklı ülkede kutlanmaktadır. Ancak buradaki derneklerin isimleri Balkan Türkleri ve Balkan Göçmenleri. Arzu ediyoruz ve çalışmaya hazırız. Bir sonraki yıl Makedonya, Kosova ve Romanya’daki kardeşlerimiz de inşallah aramızda olacak.” Görüşlerine yer verdi.

Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ahmet, Kırcaali milletvekili Mustafa Ahmet yaptıkları konuşmalarda kadınların gününü kutladılar.

Programın devamında ise Kırcaali milletvekilleri Erdinç Hayrullah ve Mustafa Ahmet, kendi tabirleriyle “Kırcaali’nin çiçekleri” olan kadınlara karanfil takdim ettiler.

Gecede Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği TSM Korosu bir konser sundu. Yine “Buket” Kadın Derneği Saz Ekibi de Kırcaali yöresinden türküler seslendirdi.

Kutlama Bulgarca, Türkçe, Yunanca ve İngilizce şarkılar eşliğinde geç saatlere kadar devam etti.

8 Mart Kadınlar Günü kutlaması Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye Trakyalarında yaşayan Türk kadınları tarafından dönüşümlü olarak yapılmaktadır. 2013’de Gümülcine’de başlayan kutlama, 2014’te Kırcaali’de devam etti. 2015 yılındaki kutlama ise Edirne’de gerçekleşecek.

http://www.rodopruzgari.com

Ziyaretci sayısı: 2567

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design