13 Haziran 2024

« TÜM LİNKLER »

HABERLER

“Ata yadigarı, eşsiz emanet: EDİRNE” fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü

[23 Haziran 2011]

Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneğinin ilk faaliyeti “Ata yadigarı, eşsiz emanet: EDİRNE” Fotoğraf Sergisi oldu. Sanatseverler akınına uğrayan sergiye Edirne Valisi Gökhan Sözer de katıldı. KRIG Sanat Galerisinde gerçekleşen fotoğraf sergisinin sahibi Anadolu Ajansı Edirne Bölge Müdürlüğüdür. Sergi açılış kurdelesini Belediye Başkanı Hasan Azis, Vali İvanka Tauşanova, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Ramis Şen ve Türkiye Cumhuriyeti Edirne Valisi Gökhan Sözer hep beraber kestiler. Anadolu Ajansı Edirne Bölge Müdürü Derya Sarılarlı ve yerel yönetim temsilcileri açılışta hazır bulundular. Onların yanı sıra Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ve Hıristiyanlar Cemaati Başkanı Peder Petır Garena de açılışa katılanlar arasındaydı. KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva, konukları ve sergi açılışına katılan herkesi selamladı. Edirne valisine hitaben “Böyle bir sergiye ev sahipliği yapmaktan ve sizleri burada ağırlamaktan gurur duyuyoruz” diye seslendi. Ayrıca, Edirne’nin tarihini tanıtan serginin ilk defa Kırcaali’de gösterildiğini ve bundan sonra Edirne’nin de birçok yerde gösterileceğini açıkladı.

Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı (TÜRKSAD) Müzekki Ahmet yönetim kurulu adına konuklara hitaben yaptığı selamlama konuşmasında, bir ay önce kurulan derneğin bu sergi açılışının ilk faaliyeti olduğunu belirtti. Bundan dolayı da büyük memnuniyet duyduklarını paylaştı. Devamında da bunun sadece bir başlangıç olduğunu, Allah’ın izniyle derneğin çeşitli kültürel, edebiyat ve sanat dallarında daha birçok organizasyon düzenleyeceklerini duyurdu.

Anadolu Ajansı Görsel Haberler Daire Başkanı Ömer Tekdal, 6 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATRK’ÜN girişimiyle kurulan ajansın Türkiye’nin ilk milli kuruluşu olma gururunu, onurunu taşıdığını belirtti. Günümüzde Anadolu Ajansının her gün dünyaya 700 haber yaydığını ifade etti. Ömer Tekdal bu sergiyle ajansta görevli foto muhabirlerinin çektiği profesyonel fotoğraflarla, Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olmuş Edirne’nin zengin kültür mirasını tanıtmak olduğunu paylaştı. Sergide, Edirne’nin en belirgin özelliklerinden ünlü Mimar Sinan’ın kurduğu Selimiye Camisi, Kırkpınar yağlı güreşleri, Edirne’nin mutfağına has yiyecekler ve başka geleneklerin yansıtıldığını dile getirdi. Tekdal, “Medeniyetlerin buluşma noktası olan Edirne’de farklı değerlerin uyum içerisinde yaşadığını göstermek istiyoruz. Bu serginin Kırcaali ile Edirne arasında bir köprü olmasını istiyoruz. Kısacası Edirne’yi Kırcaali’ye getirmek istiyoruz. Umarım ilerleyen zaman diliminde de Kırcaali’yi Edirne’ye taşıyabiliriz” diye çok anlamlı mesajlar verdi. Anadolu Ajansı adına Ömer Tekdal, serginin organize edilmesinde katkıda bulunan Belediye Başkanı Hasan Azis’e, Türk Kültür ve Sanat Derneği yönetimine ve “Şahinler” grubuna teşekkürler sundu.

Belediye Başkanı Hasan Azis sergiyi düzenleyenler ve konuklara hitaben selamlama konuşmasında, tarih gezisi içeren serginin Arda Nehri incisi Bulgaristan’ın Hoşgörü Başkenti Kırcaali’de düzenlemesinde emeği geçen herkese şükranlarını ifade etti. Başkan Hasan Azis, “Açılışını yaptığımız bu serginin son zamanlarda Kırcaali Belediyesinin ve adı geçen derneklerin yaptığı birçok faaliyetin devamı olarak, Edirne’nin atmosferini Kırcaali’de tanıtmak ve karşılıklı ilişkilerimizi devam ettirmek arzusundan ileri gelmektedir. Aslında bu sergi her iki şehri ve üllkeyi bir adım daha birbirine yaklaştırmıştır. Dileğimiz ilerde bu yaklaşmanın ve karşılıklı ilişkilerin daha da artmasıdır. Sanat insanları birleştirme özelliğine sahiptir. Onun mutlaka eğitici tarafı da vardır. Sanat, tüm insanların konuştuğu ortak bir dildir. Bu sergi gezildiğinde eminim ki, her iki şehrin ne kadar birbirine benzediğini, insanlarının ne kadar ortak bir kültüre sahip olduklarını görülecektir” diye konuştu. Ayrıcı çok yakın zamanda belediye ve TÜRKSAD ortak çalışması sonucunda Kırcaali’yi tanıtan bir fotoğraf sergisinin Ederne’de açılacağının müjdesini verdi.

Vali Tauşanova, Kırcaali ve Edirne’nin ortaklaşa düzenledikleri böyle anlam dolu bir serginin açılışına katılmaktan büyük onur duyduğunu ifade etti. Bulgaristan’ın komşu ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde bulunduğunu belirtti. Devamında, “ Tarihimizde birçok ortak noktalar vardır. Ve bir anlamda ortak kültürümüz bulunmaktadır. Aslında Edirne Bulgaristan halkı için çok özel bir anlam taşımaktadır. Her ne kadar birbirimiz tanımış olsak da, her zaman keşvedebileceğimiz bir özelliğimiz olacaktır. Sanat, evrensel bir olaydır ve insanlar arasında doğrudan doğruya bir bağlantı kurulmasını sağlar, bugün açacağımız bu sergi de bunun kanıtıdır ” dedi. Konuşmasının sonunda da Kırcaali’de yaşayan Türk halkı sayesinde her iki ülke arasındaki ilişkiler çok iyi gelişmekte olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Vali Tauşanova, Edirnelileri Kırcaali ziyaretlerinde Bulgar ve Kırcaali ressamlarının eserlerini içeren koleksiyonları görmeye davet etti.

Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Ramis Şen serginin açılışına gelen Edirne valisine ve herkese teşekkür etti. Başkonsolos Ramis Şen, “Bu sergi benim için çok özel bir anlam taşıyor. Edirneli bir ailenin oğluyum. Bu ailenin kökleri ise Kırcaali’ye dayanmaktadır” dedi. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu olarak da bu sergiyi açmaktan büyük onur duyduğunu belirtti.

Edirne Valisi Gökhan Sözer konuşmasında, “Kültür, turizm, sanat gibi faaliyetler diplomasinin, görüşmelerin, ülkeler arasındaki ilişkilerin yumuşak ve en sevimli yanıdır, gücüdür. Kırcaali ve Edirne’nin ortak geçmişini, kültürünü, coğrafyasını ve ilişkilerini ele alırsak, çok uzun bir konuşma yapmış olacağız. Ama bu sergi, bu ilişkinin Edirne yüzünü çok açık ve sanatsal estetik açıdan arz ediyor. Bu sergiyi düzenleyen herkese ve özellikle Türk Kültür ve Sanat Derneğine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Kırcaali Valisine ve Belediye Başkanına bu sergiye ve bizlere ev sahipliği yaptıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Anadolu Ajansının Edirne Bölge Müdürlüğünden Ömer Tekdal, Fotoğraf Haberleri Müdürü Gürsel Eser, Derya Sarılarlı, Sofya muhabiri İvo Radoykov ajansın sembolu olan mavi güvercini, yıllar içinde olup biten önemli olayları içeren ve serginin albümlerinden ibaret hediyeleri Kırcaali ve Edirne valisine, Kırcaali Belediye Başkanına, Filibe Başkonsolosuna, Bölge Müftüsü ve Hıristiyanlar Cemaati Başkanına, Şahinler Holdingin Genel Müdürü Şerafettin Tosun’a, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanına sundular. Müzekki Ahmet Türk Kültür ve Sanat Derneği adına Edirne valisi Gökhan Sözer’e bir onurluk sundu.

Yoğun ilgi gören etkinlik Anadolu Ajansı Bölge Müdürlüğü, Türk Kültür ve Sanat Derneği, tarafından organize edildi.

Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 2357

 

turksad.com

Türkülerimiz

BALKANLARDA NEVRUZ BAYRAMI

Gazi Kırca Ali Baba Efsanesi

Lozan antlaşmasının Bulgaristan Türkleri için geçerliliği

2011-2012 © Türk Kültür ve Sanat Derneği - Kırcaali, All Rights Reserved. Web design